Úspechy: 2x majster Slovenska v rokoch 1947- 48
 4x majster Česko-Slovenska 1951,1954 - 56
 olympijský víťaz 1952 Helsinki
 štvrťfinále na olympijských hrách 1956 Melbourne

Ján Zachara je pojem predovšetkým v boxe.Okrem dvoch štartov na olympijských hrách sa zúčastnil štyroch majstrovstiev Európy.
Prvýkrát vstúpil do ringu na majstrovstvách Slovenska v roku 1944, kde získal tretie miesto.
Pätnásť aktívnych rokov v tomto športe, ďalšie roky ako tréner. Ján Zachara patrí k tým vyvoleným, ktorým sa splnil olympijský sen. Po víťazstve v perovej váhe do 57 kg stál na najvyššom stupni. Pamätníci hovoria, že jeho box bol skutočný šerm päsťami. Víťazil svojou technikou, často svojimi na milimeter vypočítanými sidestepami a duckingami privádzal súperov do zúfalstva.
Ako opisuje svoju cestu za olympijským zlatom samotný Zachara?
" Prvého som mal Švéda Wärströma, druhého Juhokórejčana Su, tretí bol Maďar Erdei a v duchu som si už tak myslel, že už nemám čo stratiť.
Všetci z nášho družstva už povypadávali, nikto mi nedával nádej, že to dotiahnem až potiaľto - tak nech sa stane čokoľvek.
Keď som potom porazil v semifinále Juhoafričana Leischinga - tak už hovorím, že jedna z medailí už je."
Vo finále nastúpil proti Talianovi Caprariovi.Traja rozhodcovia z piatich po troch kolách rozhodli v jeho prospech. Vyhral 3:2 na body. Zlatá olympijská medaila v kategórii do 57 kg.
Na otázku aký by mal byť veľký boxer - olympionik, odpovedá Ján Zachara takto: " Ťažko dať recept na to, aké vlastnosti by mal mať boxer, aby uspel na vrcholnom podujatí. Jedni majú zato úderom rozhodnúť, aby ani rozhodcovia nemohli zle bodovať. No predsa však: mať svoj šport rád, oddať sa mu telom i dušou, celé svoje dianie mu podriadiť a tvrdo na sebe pracovať."
Ján Zachara bol poctený organizáciou UNESCO titulom Rytier fair play.

Predchádzajúca stránka: Rocky Marciano Nasledujúca stránka: László Papp