Rocky Marciano Meno: Rocco Francis Marchegiano alias Rocky Marciano
 Narodený: 1.9.1923 (†31.8.1969)
 Miesto narodenia: Brockton, Massachusetts
 Váha: ťažká váha
 Úspechy: majster sveta v ťažkej váhe od 1952 - 1956
 jediný neporazený majster sveta v históri profiboxu

Rocky Marciano, americký Talian, sa narodil v meste Brockton, štát Massachusetts. Keď mal jeden rok, prekonal zápal pľúc a takmer prišiel o život.V mladosti sa venoval baseballu a futbalu. V marci 1943 bol Marciano povolaný do armády na dva roky. Slúžil vo Walese, a zúčastnil sa dodávok materiálu vojskám v Normandii.Po vojne dokončil vojenskú službu vo Fort Lewis, Washington. 
Tesne pred prepustením zo služby, Marciano, v službách armády, vyhral amatérsky turnaj ozbrojených síl v boxe. Jeho amatérska kariéra bola prerušená 17. marca 1947, kedy Marciano vstúpil do ringu ako profesionál. V ten večer porazil Lee Eppersona drtivým úderom v treťom kole. Za zvláštnych okolností mu bol znova udelený štatút amatéra, a v marci 1948 vybojoval zápas All - East Championship Tournament v Golden Gloves. Tu ho však porazil Colley Wallace. Pokračoval v kariére ako amatér celú jar, a na turnaji AAU Olympic v Boston Garden sa stretol s Georgeom McGinnisom. Tento zápas vyhral, ale pre zranenie ruky musel z turnaja odstúpiť. Zápas s Mcginnisom je jeho posledným amatérskym zápasom. Bilancia Marciana v amatérskom ringu je 11- 3.
Jeho profesionálna kariéra sa začala v noci 12. júla 1948 na Rhode Island, Providence, napriek tomu, že už jeden zápas v profesionálnom ringu vybojoval (proti Lee Epperson). Jeho súperom bol Harry Balzerian. Marciano v profesionálnom ringu vyhral svojich prvých šestnásť zápasov knockoutom, všetko pred štvrtým kolom, a deväť sa skončilo v prvom kole. Don Mogard mohol byť prvým boxerom, ktorý by porazil "Rocka", ale Marciano vyhral na body.
Na začiatku svojej kariéry si zmenil aj priezvisko. Ringový hlásateľ v Providence, Rhode Island nevedel vysloviť "Marchegiano", tak jeho sekundant zahlásil meno Marciano.
Ďalšie tri zápasy opäť vyhral K.O., a potom bol jeho súperom Ted Lowry, ktorý, podľa mnohých odborníkov, mohol poraziť Marciana. Napriek tomu skončil tento zápas víťazstvom Marciana na body. Marciano bojoval s Lowry dvakrát a oba zápasy trvali desať kôl.V roku 1951 sa Marciano postavil do ringu proti Joe Louisovi. Marciano zvíťazil, ale toto víťazstvo v ňom zanechalo zmiešané pocity, lebo Joe Luis bol jeho veľkým idolom. Prvý zápas o titul majstra sveta v ťažkej váhe vybojoval 23. septembra 1952 vo Philadelphii.
Jeho súperom bol Jersey Joe Walcott. Potom, čo ho poslal súper v prvom kole na zem, Marciano vstáva a Walcotta knockoutuje v trinástom kole. Tým sa stáva novým majstrom sveta v ťažkej váhe. Úder, ktorým zrazil Walcotta bol označovaný ako jeden z najtvrdších úderov vôbec v histórii profiringu. O rok neskôr obhajoval titul opäť proti Walcottovi. Tentokrát ho zložil už v prvom kole. Ďalším súperom Marciana bol bývalý majster sveta v ťažkej váhe Ezzard Charles, ktorého porazil na body. Ezzard Charles bol jediný boxer, ktorý vydržal v ringu s Marcianom celých päťnásť kôl. Marciano sa potom stretol s britským a európským šampiónom Donom Cockellom, ktorý v ringu vydržal deväť kôl. Marcianov posledný zápas o titul bol proti Archie Mooreovi 21. septembra 1955. Marciano víťazí
KO v deviatom kole. Marciano oznámil koniec svojej kariéry 27. apríla 1956 pretože nenašiel v ringu zodpovedajúceho konkurenta.

Predchádzajúca stránka: Muhammad Ali Nasledujúca stránka: Ján Zachara